| 2. květen 2017 | 13:27 |

Čarodějnický rej

1. oddělení
V pátek 28. 4. 2017 jsme si v prvním oddělení školní družiny uspořádali čarodějnické odpoledne. Navázali jsme tak na předešlé dny, kdy jsme si povídali o čarodějnictví a z družiny jsme tak vytvořili „dílnu magických pomůcek pro čaroděje a čarodějnice“. Vyrobili jsme si několik věcí, které patří do základní výbavy každého správného čaroděje a čarodějky jako například dračí zub, čarodějnický pergament a magickou kouzelnickou hůlku. Odpoledne jsme zahájili vařením kouzelného lektvaru, na kterém jsme si všichni společně pochutnali. Poté následovala promenáda čarodějů a čarodějnic. Při reji byla volena královna sabatu, která vládla při tanci v „čarodějnickém kole“ – to se tančilo pozpátku kolem pomyslného ohně, který jsme si rozdělali uprostřed družiny. Celé odpoledne vládla v družině výborná nálada a děti si odnesly domů nejen spoustu nádherných výrobků, ale hlavně hodně skvělých zážitků.

1.jpg 2.jpg 3.jpg 4.jpg 5.jpg

2. oddělení
V pátek 28.4.2017 proběhla ve 2. oddělení školní družiny akce: Rej čarodějnic a čarodějů.
Děti školní družiny přišly, ale některé přiletěly v krásných čarodějnických kostýmech. Čarodějnice a čarodějové si vyzkoušeli plnit zajímavé úkoly jako např. hod dračím vejcem, lovení hadů a netopýrů, navlékání korálků či hledání schovaných lístečků. Mezi plněním úkolů si čarodějnice užívaly tancování v rytmu disko. Na závěr všichni dostali malou odměnu. Akce se vydařila a my se těšíme na další.

P4282601.JPG P4282604.JPG P4282606.JPG P4282611.JPG P4282613.JPG
3. oddělení

Poslední dubnové páteční odpoledne se III. oddělení ŠD proměnilo v čarodějnický sabat plný čarodějnic a čarodějů. Náš slet jsme zahájili posezením u “ohně” a povídáním o našem čarodějnickém původu, zvyklostech a tradicích. Následoval lehce strašidelný příběh a poslech čarodějnické hymny. Hudba roztančila všechny čarodějky, které tak mohly všem přítomným čarodějům ukázat své půvaby. Později se přízeň chlapců čarodějkám hodila, protože jsme volili MISS BABA JAGA, kterou vyhrála Elenka Volencová. Kromě tance jsme také čarovali kouzelný nápoj lásky, který měl nakonec nezvykle silnou moc. Svou čarodějnickou sílu jsme posílili kouzelným amuletem, vyrobeným vlastoručně a začarovaným námi všemi. Správná čarodějnice vaří různé lektvary z bylin a my si čarodějky vyzkoušeli v soutěži, kde po čichu poznávaly vůně bylinek a koření. Nechyběla ani soutěž v hodu krysou, kde se zase poznal správný švih mladých čarodějů. A kromě hudby samozřejmě nechybělo ani občerstvení. Nádherné, tematicky zaměřené občerstvení, nám přichystala maminka Karolínky a Kristýnky, paní Vykoukalová. Moc děkujeme, nezbyl ani kousíček. :-)

DSCN3629.JPG DSCN3625.JPG DSCN3619.JPG DSCN3598.JPG DSCN3626.JPG DSCN3596.JPG
** 5. oddělení**

S dětmi jsme oslavili poslední dubnový den, a to jest „Rej čarodějnic“ a také jsme k tomu připojili oslavu máje, nejkrásnějšího měsíce v roce. Děti přišly v maskách a pátek v družině byl veselý, hravý. Nejprve jsme si povykládali něco o vzniku tohoto zvyku.. Jde o velmi starý a dodnes živý lidový zvyk a zvláštní jarní svátek, rozšířený o tomto datu zejména v Evropě. Tuto noc se lidé scházeli a scházejí u zapálených ohňů, z pozemků vyčištěných pro příští obdělávání pálí staré klestí, a slaví příchod jara. Na některých místech se staví májka.I o májce toho děti hodně věděly, a dokonce i zažily stavění májky. Děti malovaly čarodějnice, hrály soutěže. Bylo i malé pohoštění. Poslední dubnový pátek byl moc příjemný a děti si odnášely plno zážitků a nových informací.

IMG_20170505_125515.jpg IMG_20170505_125734.jpg IMG_20170505_125826.jpg IMG_20170505_125855.jpg IMG_20170505_130020.jpg

7. oddělení
Děti se převlékly do masek čarodějnic a připomněly si původně pohanský svátek.
Lidé věřili, že noc z 30.dubna na 1.května /filipojakubská/ má magickou moc.
Čarodějnice se prý na košťatech slétávaly na čarodějnické sabaty. Aby lidem neškodily,
začali lidé pálit ohně. Tuto noc se prý také otvíraly jeskyně s poklady.
Děti se formou hry seznámily s tímto svátkem a v maskách si zatančily jako čarodějnice na svém sabatu. Nezapomněly ani na hostinu, při které se ale nepodávali ani hadi, ani žáby, ale děti si pochutnaly na dobrůtkách, které si přinesly z domu.